Consulta els 55 curts que poden ser nominats pel jurat del Rewind Horror Festival

36

Després de tancar les inscripcions aquest mes de desembre, el comitè de selecció del Rewind Festival ha fet una primera selecció sobre els 552 curtmetratges rebuts. Ara el jurat haurà de visionar els 55 curts preseleccionats per decidir quins d’aquests seran nominats, cosa que suposarà que es projectin i entrin a concurs a la tercera edició del festival, que tindrà lloc del 17 al 26 de març d’aquest any.

La Secció Oficial i Òpera Prima compten cadascuna amb 10 curts; la de Parla estrangera i Al otro lado del Atlántico, amb 7 cadascuna; Rewind Animació, amb 6 curts; i la Secció Paral·lela, amb 15 micro-curts. Tret de la Secció Paral·lela, que valorarà un comitè especial de l’emissora de ràdio “RàdioNova”, cada membre del jurat valorarà del 0 al 10 sis característiques de cada curt: la direcció, la fotografia, el vestuari, el muntatge, la banda de so i el guió.

El Jurat Oficial aquest any el formen Dani de la Orden, director entre d’altres de ‘Barcelona, nit d’estiu’, ‘Barcelona, nit d’hivern’ i ‘El pregón’, i guanyador del primer Rewind amb el curt “Nadador”; l’igualadí Josep Pelfort, llicenciat en Filosofia i Lletres i Màster en estudis de cinema contemporani que escriu sobre sèries de televisió a l’Avenç i imparteix cursos i tallers relacionats amb el cinema; Raquel Abad, graduada en Comunicació i titulada en història del cinema i crítica audiovisual per la UOC, que ha col·laborat en diversos mitjans de comunicació exercint la crítica i divulgació cinematogràfica; Francisco Javier Millán és director de pel·lícules com ‘Perseus: La semilla humana’ o ‘En silencio’, productor a Impacto producciones, redactor de la revista Versión Original, col·labora esporàdicament a diversos mitjans i presenta ponències sobre bandes sonores i sèries de televisió; i l’especialista en cinema Margarita Chapatte col·labora des de fa 27 anys al programa “La Claqueta” de Radio Marca, ha col·laborat puntualment a Catalunya Ràdio i ha escrit a les revistes Cine y Más, Interfilms i a l’agència de notícies Fax Press, i és jurat en diferents festivals estatals i internacionals com a membre de la Federació Internacional de la Crítica Cinematogràfica.

Aquests són els curts pre-seleccionats:

Secció Oficial

01. Fugit (15’), Marta Bayarri

02. Yerbabuena (13’), Estefania Cortes

03. 17 Años juntos (15’), Javier Fesser

04. María (7’), Miguel Postigo

05. Marcianos de Marte (15’), Fernando Trullols

06. La Jaula (11’), Nacho Solana

07. El Sueño espacial (9’), Ignacio Malagón

08. Yo no he sido (12’), Ángel Ripalda

09. Un buen amigo (8’), Bernardo Hernández

10. El Divino (6’), Sendoa Cardoso

Òpera Prima

01. A Prueba (15’), Pablo L. De Aramburu

02. Anónimo (13’), Ivan Sokolov

03. Como yo te amo (15’) Fernando García-Ruiz Rubio

04. Ya viene Santa Claus (15’), Josep Maria Anglès

05. Camises cap al cel (14’), Jordi Ferre Batalla

06. La Habitación (14’), Diego H. Kataryniuk Di Costanzo

07. Nunca sueñas conmigo (15’), Massimo Perego Meroni

08. Wolves (12’), Alvaro Rodríguez Areny

09. Només els valents (15’), Blanca Vendrell Serres

10. Sagnant (14’), Tatiana Dunyo

Animació

01. Cuerdas en la vida (13’) Mèxic, Gerardo González Pérez

02. Taller de Corazones (11’) Mèxic, León Fernández

03. 14 (7’) França, Amélie Graffet, Cyril Flous, Charlotte Da-Ros, Roxane Martinez, David Jurine, Juliette Coutellier

04. Polius (5’) França, Guillaume Auberval, Léa Dozoul, Simon Gomez, Timothé Hek, Hugo Lagrange, Antoine Laroye, David Lashcari

05. 何日花再來 (Where have the Flowers Gone?) (6’) Hong Kong, Sin-Hong Chan

06. Roger (7’) Espanya, Sonia Cendón Quireza, Sara Esteban Riera, Arnau Gòdia Montesinos, Ingrid Masarnau Amorós, Martí Montañola Vilet

Parla estrangera

01. The Enemy (15’) Estats Units, Ambre-India Bourdon

02. Hausarrest (13’) Suïssa, Matthias Sahli

03. White Collar (8’) Grècia, Natalia Lampropoulou

04. Time to Pay Off (10’) Estats Units, Espanya, Conrad Mess

05. Olağan Denemeler (8’) Xipre, Dogus Ozokutan, Vasvi Ciftcioglu

06. Gorilla (14’) França, Tibo Pinsard

07. VUP (6’) França, Thierry Vergnes

Al otro lado del Atlántico (Iberoamericà)

01. Porque no (13’) Colòmbia, Ruth Caudeli

02. El Otro cuerpo (7’) Argentina, Martina Matzkin, Laura Martínez

03. Anubis (13’) Mèxic, Karla Campuzano

04. Vida Eterna & Asociados (7’) Mèxic, Ivan Lowenberg

05. Adiós (10’) Veneçuela, Espanya, Veronica Mata

06. No estoy sola (12’)Mèxic, Yuliana Barco

07. Arritmia (13’) Colòmbia, Juan Andrés Méndez González

Secció Paral·lela (Micro-Curts)

01. Segundito (1’), Roberto Valle

02. El Monstruo de Halloween (2’), Alejandro Díaz

03. Feardom (2’), Pablo Muñoz

04. Pequeños ( 3’), Román Reyes

05. Subliminal (2’), Sergio Manuel Sánchez Cano

06. Time Lapse (2’), Christian Avilés

07. Portero Automático (3´), Sergi Marti

08. Abrázame (3’), Elyre Ross

09. Teléfono rojo (3’), Kike Arroyo

10. Incoming Call (2’), Daniel Hernández Torrado, Juan Ramon Robles Gonzalez

11. Abril (3’), Gabi Morales

12. Landscape (3’), Germán Machí, Román Aixendri

13. Haters (3’), Sergio Manuel Sánchez Cano

14. Cambio de Rumbo (3’), Jose Fernández Riveiro

15. 82 años (1’), Néstor López